Dieren doorstaan de kou goed

6 januari 2009. De winter is weer volop in gang. En dat merken niet alleen wij, maar ook de dieren op de boerderij. Hier komt natuurlijk van alles bij kijken.
Waar letten we dagelijks op?
Als het vriest, letten we goed op of de waterbakken van de dieren bevroren zijn. Vaak bevriezen de leidingen en dan werken de automatische waterbakken niet meer. Dit lossen we op door de dieren buiten emmers met water te geven.
Tijdens de extra koude dagenkrijgen de dieren extra stro in de stal en gaan ze wat eerder naar binnen.

Hoe gaan onze dieren om met de kou?
De meeste dieren hebben in de winter een natuurlijke bescherming tegen de kou: een wintervacht. Die zorgt er voor dat ze lekker warm blijven tijdens de koude winterdagen. Maar niet alle dieren hebben zo’n goede wintervacht. Dit hangt af het diersoort en van de herkomst van het dier. Dieren die oorspronkelijk uit koude landen komen zullen automatisch een betere wintervacht ontwikkelen dan dieren die uit warme landen komen.
De varkens zijn niet dol op de kou, je zult waarschijnlijk wel merken dat ze meer slapen en hun dagelijkse wandeling een stuk korter is. Varkens hebben geen wintervacht maar wel een goede speklaag die ze warm houdt.
De eenden en ganzen lijken nog het minst last te hebben van de kou. Ze zwemmen vrolijk in het ijskoude water rond. Brrr! Ook zij hebben een speklaag en een verendek. En dat houdt ze lekker warm. Als het vriest zorgen wij ervoor dat het water in de vijver open blijft, zodat ze lekker kunnen blijven zwemmen. De waterbakken worden ook goed ontdooit want hier wassen ze zich en krijgen ze hun graantjes.
De schapen hebben van nature een dikke wollen winterjas waardoor ze het niet snel koud hebben.
De geiten hebben niet veel last van de kou. Maar als ze het dan toch een beetje koud krijgen gaan ze lekker tegen elkaar aan staan in hun schuilhutten buiten.
We hebben gemerkt dat onze kippen toch meer zomerdieren zijn. Ze gaan in de ochtend minder enthousiast naar buiten en zoeken na een paar uur toch weer hun lekkere warme huisje op.
Natuurlijk hebben de jonge, oude en/of zwakke dieren meer last van de kou en die verwennen we dan ook goed. Zoals je misschien wel eens hebt gezien heeft onze oudste geit, Sacha, een mooi jasje aan.
En de medewerkers? Die warmen hun voeten in de pauze lekker bij de kachel in de kantine!